468
793159

MATTA. Old Täbris. 339 x 244,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris

Ljusblå botten med polykrom medaljong, hörnornament samt rik dekor av jaktscener med ryttare till häst, djur, fåglar, moln, palmett- och blomslingor. Bred ljusröd huvudbård med maskaroner, stora palmett- och blomrankor.

Något smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med smärre trampveck.

Proveniens

Köpt på Bukowskis Klassiska höstauktion 2013, 577, katalognummer 1259.