Madeleine Pyk – en samling F769
473
781693

SKRIVSKÅP, tillskrivet Carl Diedrik Fick (mästare i Stockholm 1776-1806). Sengustavianskt.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Mahogny och mahognyfaner. Beslag av mässing. Överdel med dörrpar framför hyllplan och 8 lådor och jalusiedörr. Underdel med tre lådor samt skrivklaff med bakomliggande inredning med 6 lådor och jalusiedörr. Totalt 4 dolda fack. Krön med dekor av tandlist. Höjd ca 228, bredd 57 cm, längd 110 cm. Nycklar medföljer.

Torksprickor, skador på tandlist, något blekt.