488
778781

BYRÅ, tillskriven Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790). Gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Fanerad med mahogny, jakaranda, björk och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Inläggningar av pärlor och blomgirlander. Längd 91, bredd 51, höjd 83 cm.

Renoverad, kompletterad, senare bakstycke och lås. Fanerlagningar.

Proveniens

Under nedersta lådan bläckpåskrift: Jonas Kihlman i Rosersberg ha köpt den kistan 7/8 1837.