513
794286

VÄGGFÄLT MED SPEGEL. Sengustavianskt, 1800-talets början.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris

Vitmålat, förgyllt och bronserat. Dekor av pastellage i form av ekbladslister och lejonmaskaroner. Konsolbord med vit marmorskiva uppburet av tassfötter. Längd 116, bredd 43, höjd 283.

Senare marmorskiva.

Proveniens

Tidigare Rörstrands slott, Bråvallagatan, Stockholm. Se bif. bild.