518
728298

SOFFA/ FÖNSTERBÄNK. Gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Vitmålad. Sidor med spjälor. Raka kannelerade ben med rosettanfanger. Längd 173-187 cm.

Förstärkt.

Proveniens

Enligt familjetradition inköpt på Sophie Hagmans auktion av grosshandlare Sven Ulrik Palm (1787-1861), som hade möbeln på sommarstället Täckaudden på Djurgården. Därefter i arv inom släkten till nuvarande ägare.

Sophie Hagman, född Anna Sophia Hagman 1758 i Eskilstuna, död 6 maj 1826 i Stockholm, var en svensk balettdansös. Hon var officiell mätress till prins Fredrik Adolf av Sverige, Gustav III:s bror, mellan 1778 och 1793.