589
790126

KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, av Chibout, Parisarbeten, omkring år 1820.

Utropspris
170 000 - 190 000 SEK
15 000 - 16 800 EUR
15 700 - 17 500 USD
Klubbat pris

Förgylld och patinerad brons. Stående bevingade figurer uppbärande ljusarmar. Sockel med dekor av figurhuvuden i relief, vädurshuvuden och blomstergirlander. Delar signerade "Chi" (Chibout eller Chiboust, bronsmakare i Paris ca 1806-24. Samarbetade med Claude Francois Rabiat vars verkstad Chibout tog över 1815). Höjd 84 cm.

Ottomeyer/Pröschel, München 1986, band 1, sid. 390, bild 5.17.2, jämför fransk förlaga med liknande figurer från 1820.