590
766266

KANDELABRAR, ett par, Frankrike, Louis Philippe, 1800-talets första hälft.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Förgylld brons. Tripodformad bas med kymation, volutformad dekor med växtornamentik, ljusarmar med figurhuvuden. Höjd 59,5 cm.

Ställvis slitage. En borrad för el.