Snidat förgyllt och bronserat fodral. Vitlackerad urtavla märkt "J: H: Lindquist Stockholm". Dekor av blommor, rocailler och vinge. Höjd 65, bredd 40 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.
Framtvättad förgyllning, lagningar, retuscher, ställvis krederingsbortfall.