610
766770

GOLVUR, av John Clowes, England 1600-talets slut. Barock.

Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
7 060 - 10 600 EUR
7 370 - 11 100 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Fanerat med valnöt, lönn med flera träslag. Urtavla, av mässing och försilvrad sifferring, märkt "John Clowes Londini fecit" (mästare 1672). Inläggningar av fåglar och blommor. Höjd 199 cm. Urtavla 25x25 cm. Pendel, två lod, nyckel och vev medföljer.

Restaurerat.

Tilläggslista

Restaurerat/Restored.