611
798359

GOLVUR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Transition rokoko/gustavianskt.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 300 - 6 180 EUR
5 530 - 6 450 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Vitmålat, förgyllt och bronserat, samt polykroma figurscener. Dekor av rosor, lagergirlander och voluter. Höjd 251 cm. Pendel och två lod medföljer.

Bättrat måleri.