636
766291

PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1717.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Fyrkantig mittstämpel, 17 x 17 cm.

Slitage, anlöpningar, repor, ristad siffermärkning.

Sveriges Mynt 1521-1977, The Coinage of Sweden, Numismatiska bokförlaget AB, Stockholm 1976, SM 170.