635
766398

PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XI, Sverige 1674.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

23 x 24 cm.

Slitage, repor, anlöpningar.

Sveriges Mynt 1521-1977, The Coinage of Sweden, Numismatiska bokförlaget AB, Stockholm 1976, SM 275.