656
683664

Gerda Roosval-Kallstenius

(Sverige, 1864-1939)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
Gerda Roosval-Kallstenius
(Sverige, 1864-1939)

Sensommardag - I kållandet.

Signerad Gerda Roosval K-s, Pouldu och daterad September -91. Duk 118 x 160 cm.

Proveniens

Häradshövding Knut Tillberg
Kerstin Olausson, Ludvika

Parissalongen 1891, Paris.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Måleri från 1880- och 1890-talen", 21 mars - 6 april 1931, kat nr 180 (utställd under titeln "I bönlandet").

Charlotte Klingberg, "En blå hyacint i Paris - Gerda Roosval-Kallstenius, hennes värld och verk", Rönnells Antikvariat 2009, avbildad bild 53 (med titeln "Bretagnska med barn")

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

290. Roj Friberg, "Möte".
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
Fair warning
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
Aktuellt bud:
44 000 SEK