655
784532

Carl Wilhelmson

(Sverige, 1866-1928)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 480 - 9 360 USD
Klubbat pris
145 000 SEK
Carl Wilhelmson
(Sverige, 1866-1928)

"Fiskebäckskils hafskuranstalt och socitetssalong"

Duk 57 x 35. A tergo kvarlåtenskapsstämpel.

Proveniens

Bukowskis, Internationella Höstauktionen 2002, kat nr 141.
Privat samling, Stockholm.

Genom Carl Wilhelms konst kan vi följa Fiskebäckskil från ett fiskeläge till en moderiktig badort. I sina tidiga verk är det fiskekvinnor och fiskare som utgör merparten av modellerna för att sedan skifta till sommargäster och bekanta i moderiktiga kläder (i bjärt kontrast till de mer allmogebetonade klädedräkterna från 1880-talet). 1886 byggdes ett varmbadhus i Fiskebäckskil och det tillkom även senare en restaurang, torncafé och societetssalong. Många av de hus som byggdes i Fiskebäckskil vid 1900-talets början, byggdes med tanke på badgästuthyrningen och när fisket och båtnäringen gick ner kom sommarhalvåret att betyda mycket för försörjningen på ön.

Konstnär