654
772306

Olle Hjortzberg

(Sverige, 1872-1959)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 370 - 2 850 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Olle Hjortzberg
(Sverige, 1872-1959)

Stilleben med silverpokal och äpple

Signerad Olle Hjortzberg och daterad -48. Pannå 65 x 54 cm.

Konstnär

Olle Hjortzberg
Gustaf Olof (Olle) Hjortzberg, född 14 november 1872 i Stockholm, död 8 mars 1959 i Stockholm, var en svensk målare och grafiker.

Olle Hjortzberg utbildade sig vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1892–96, och vistades därefter 1898–1905 i utlandet, bland annat i Italien, Grekland och Palestina. Efter sin återkomst till Sverige utförde han 28 målningar i Klara kyrka, en rad altartavlor samt dekorativa kompositioner i olika byggnader, bland annat Dramatiska teaterns restaurang och Rosenbads café i Stockholm. 1913 utförde han den stora freskutsmyningen i Uppenbarelsekyrkan, Saltsjöbaden, byggd kort dessförinnan av Ferdinand Boberg, och fick därefter uppdraget att dekorera altarväggen i Lars Israel Wahlmans likaledes modern hållna Engelbrektskyrka i Stockholm. I dess monumentala kyrkomålningar utvecklade Hjortzberg en sträng stilisering, delvis inspirerad av assyrisk konst, samt mycken lärdom och uppslagsrikedom i symboliken. Bland hans profana arbeten i Stockholm märks hans målningar i Rådhuset och Tekniska högskolan.

Olle Hjortzberg blev lärare vid Konsthögskolan 1909, professor 1911 och direktör 1920. Han har även komponerat förnstermålningar i flera kyrkor samt illustrerat böcker, såsom katekesen, Psalmboken (1912) och Gustaf V:s bibel (1927).

Han utförde bland annat kyrkomålningar, såsom i Sofia kyrka, och som grafiker förlagor till flera svenska frimärken. Hjortzberg gjorde även affischen för Olympiska sommarspelen 1912.