655
784532

Carl Wilhelmson

(Sweden, 1866-1928)
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Hammer price
145 000 SEK
Carl Wilhelmson
(Sweden, 1866-1928)

"Fiskebäckskils hafskuranstalt och socitetssalong"

Canvas 57 x 35 cm. On verso stamp from the artist's estate.

Provenance

Bukowskis, "Internationella Höstauktionen", 2002, lot no 141.
Private collection, Stockholm.

More information

Genom Carl Wilhelms konst kan vi följa Fiskebäckskil från ett fiskeläge till en moderiktig badort. I sina tidiga verk är det fiskekvinnor och fiskare som utgör merparten av modellerna för att sedan skifta till sommargäster och bekanta i moderiktiga kläder (i bjärt kontrast till de mer allmogebetonade klädedräkterna från 1880-talet). 1886 byggdes ett varmbadhus i Fiskebäckskil och det tillkom även senare en restaurang, torncafé och societetssalong. Många av de hus som byggdes i Fiskebäckskil vid 1900-talets början, byggdes med tanke på badgästuthyrningen och när fisket och båtnäringen gick ner kom sommarhalvåret att betyda mycket för försörjningen på ön.