656
683664

Gerda Roosval-Kallstenius

(Sverige, 1864-1939)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 400 - 21 800 EUR
18 200 - 22 800 USD
Klubbat pris
Gerda Roosval-Kallstenius
(Sverige, 1864-1939)

Sensommardag - I kållandet.

Signerad Gerda Roosval K-s, Pouldu och daterad September -91. Duk 118 x 160 cm.

Proveniens

Häradshövding Knut Tillberg
Kerstin Olausson, Ludvika

Parissalongen 1891, Paris.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Måleri från 1880- och 1890-talen", 21 mars - 6 april 1931, kat nr 180 (utställd under titeln "I bönlandet").

Charlotte Klingberg, "En blå hyacint i Paris - Gerda Roosval-Kallstenius, hennes värld och verk", Rönnells Antikvariat 2009, avbildad bild 53 (med titeln "Bretagnska med barn")