657
793414

Julius Kronberg

(Sverige, 1850-1921)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 260 - 3 800 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Julius Kronberg
(Sverige, 1850-1921)

"Änglahufvud"

Signerad J. Kronberg och daterad 1898. Duk 29 x 28 cm

I förteckningen över Kronbergs oevre kallas målningen"Änglahufvud" och var omslag till Konstnärsklubbens publikation "Jul" 1898 (vilket syns a tergo där texten vikts undan). Den målades 6-10 augusti 1898 i ateljén Lilla Skuggan.

Till hösten kommer Prins Eugens Waldemarsudde att tillägna Julius Kronberg och det akademiska måleriet en utställning och de har framställt en önskan om att låna in målningen till utställningen. Bukowskis tackar Dr. Tomas Björk för all hjälp och information omkring verket.