741
701167

Arthur Nikodem

(Österrike, 1870-1940)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 300 - 15 500 EUR
13 900 - 16 200 USD
Klubbat pris
280 000 SEK
Arthur Nikodem
(Österrike, 1870-1940)

"Innsbruck abendstimmung Im winter"

Signerad A. Nikodem och daterad 1912. Duk 37,5 x 49 cm.

Athur Nikodem föddes 1870 i Trent. Efter avslutade grundskolestudier gick han direkt emot sina föräldrars önskan när han sökte in till Konstakademin i München. Efter avslutade konstskolestudier och resor i Europa och Nordafrika tog han till slut anställning vid Postverket.
1908 slog sig Nikodem och hans familj sig ned i Innsbruck, där han stannade fram till sin död. I Innsbruck arbetade han efter sin förtidspension 1920 som frilansande konstnär. På 1920-talet kom en rad utställningar, både i Österrike och internationellt, att röna honom viss framgång. I det politiskt instabila 1930-talet kom han att bli utsatt för nationalsocialistiska påtryckningar och han blev klassificerad som degenererad konst vilket ledde till att delar av hans oevre förstördes i Nürnberg.
Nikodems arbete är en viktig del av den tysk/österrikiska moderniteteten från mellankrigstiden, som blev en sammanblandning mellan de nya strömningarna i München och den österrikiska traditionalismen. Särskilt anmärkningsvärt är hans stora landskap av södra och norra Tyrolen. En speciell egenskap var de många björkar som finns representerade i flera målningar vilka användes symbolistiskt av konstnären. Det aktuella katalognumret är från 1912 när konstnären bodde i Innsbruck. Anslaget i målningen visar tydligt det symbolistiska anslag som denne verkade i men även den stora inverkan från de franska konstnärerna Gauguin och Cézanne vars konst var till stor inspiration för Nikodem.