742
754533

Christian Krohg

(Norge, 1852-1925)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
Christian Krohg
(Norge, 1852-1925)

"Gjennem vindrutet" (Genom fönstret)

Signerad C Krogh. Pappannå 53,5 x 46 cm.

Proveniens

Direktör Thorsten Laurins samling, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Kristiania Kunstforening, "Christian Krohg utstilling", Stockholm-Kristiania, 1923, troligen kat nr 28.

Ragnar Hoppe, "Katalog över Thorsten Laurins samling av Måleri och Skulptur", Stockholm, 1936, upptagen som nr 358 i katalogen sid 164 samt avbildad i helsida pl 195.
"Konst i svenska hem", vol. II, band 4, upptagen sid 172 under samling 233: "Direktör Thorsten Laurin. Ekarne, Djurgården, Stockholm".

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

113. Sigurdur Gustafsson, stol, "Copy and Paste", ed. 97/99, Källemo, Värnamo efter 2007.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
14 000

ditt bud
Aktuellt bud:
14 000 SEK