744
705742

Jean Baptiste Camille Corot

(Frankrike, 1796-1875)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
66 000 SEK
Jean Baptiste Camille Corot
(Frankrike, 1796-1875)

"Plateaux Boises"

Stämpelsignerad Vente Corot. A tergo stämplad Vente Corot med rött lack. Utförd cirka 1835-1840. Papper uppfäst på papp-pannå 16 x 24,5 cm.

Proveniens

Sotheby's, New York, 10 nov 1998, kat nr 20 (under titeln "Wooded Plateau, Fontainebleau", avbildad sid 25 i katalogen).
Privatsamling (förvärvad på ovanstående auktion).

Robaut, II, 355.