759
761848

Per Hasselberg

(Sverige, 1850-1894)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
876 - 1 050 EUR
912 - 1 090 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Per Hasselberg
(Sverige, 1850-1894)

Skulptur föreställande Pontus Fürstenberg

Gjutarstämplar Hugo Elmqvist. Brunpatinerad brons, höjd 35,5 cm.

Proveniens

Pontus Fürstenbergs syster Fanny, därefter i arv inom familjen.

På 1860-talet började Pontus Fürstenberg intressera sig för konst. Det var då hans karriär som konstsamlare och konstmecenat tog fart och tillsammans med hustrun Göthilda Magnus byggde de upp en magnifik samling konstverk. Detta förde med sig stor framgång för många svenska konstnärer i Sverige och utomlands. Det var också grunden till den största och mest betydelsefulla privata konstsamlingen i Sverige vid slutet av 1800-talet. Paret fick inga barn och tavlorna donerades så småningom till Göteborgs stad.
På Fürstenbergska galleriet i Göteborg finns en likadan komposition i silver.
På flera av Carl Larsson målningar syns skulpturen i gips på en hylla. (Akvarellerna "Ulf och Pontus" från 1894, "Spegelbild" från 1895 och "Julafton" från 1904-1905).

Konstnär

Per Hasselberg var en svensk skulptör född i Ronneby, Blekinge. Han började sin bana som timmermanselev, snickarlärling och ornamentbildhuggare. Hasselberg studerade senare vid Ècole des Beaux-Arts i Paris. Han var en av Sveriges ledande skulptörer vid 1800-talets slut och var nära vän med Prins Eugen i vars konstsamling han finns representerad. Hasselberg var den förste svenske skulptören att erhålla guldmedalj på Parissalongen och han var en tongivande kraft inom opponentrörelsen. Kända verk av Hasselberg är ”Snöklockan” som bland annat finns i Nationalmuseums samlingar, ”Grodan”, ”Grodungen” och ”Näckrosen”.