760
793329

Christian Eriksson

(Sverige, 1858-1935)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Christian Eriksson
(Sverige, 1858-1935)

"Kärvbinderska"

Signerad Chr Eriksson. Brunpatinerad brons, höjd 17 cm.

Proveniens

Tidigare i Carl G Laurins samling.

"Konst i svenska hem", band 5, upptagen och avbildad sid 252 under samling 386: "Fru Gunilla Laurin, Bellmansgatan 6, Stockholm".
Helge Kjellin, "Christian Eriksson 1858-1935", SAK, 1953, omnämnd sid 135, jfr exemplar avbildat sid 136.

Skulpturen utgår från den år 1896 utförda reliefen avbildandes konstnärens föräldrars tjänsteflicka Johanna i Rifalla.