775
792565

Nils Möllerberg

(Sverige, 1892-1954)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 360 - 1 640 EUR
1 450 - 1 740 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Nils Möllerberg
(Sverige, 1892-1954)

"Dansen"

Signerad N. Möllerberg och numrerad, No 9. Gjutarstämpel STHLMs Konstgjuteri. Guldpatinerad brons, höjd 37,5 cm.

Leo Swane, "Nils Möllerberg", SAK, 1959, motivet omnämnt sid 158-160 samt avbildat halvsidor sid 156-158.