776
762031

Nils Möllerberg

(Sverige, 1892-1954)
Nils möllerberg, "sigyn".
Nils möllerberg, "sigyn".
Nils möllerberg, "sigyn".
Nils möllerberg, "sigyn".
Nils möllerberg, "sigyn".
Nils möllerberg, "sigyn".
Nils möllerberg, "sigyn".
Nils möllerberg, "sigyn".
Nils möllerberg, "sigyn".
Nils möllerberg, "sigyn".
Nils möllerberg, "sigyn".

"Sigyn"

Signerad N Möllerberg och daterad 1940. Gjutarstämpel Cera Persa Brotal Mendrisio. Grönpatinerad brons, höjd 235 cm.

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

21 858 - 27 322 EUR

Klubbat pris:
200 000 SEK
Proveniens

Tomarps gård, Kristianstad. Dvs konstnärens släktgård, därefter i arv inom familjen.

Leo Swane, "Nils Möllerberg", SAK, 1959, motivet omnämnt sid 147-152 samt avbildat sid. 147.

Övrigt

Fontänskulptur.

Nils Möllerberg gick i lära hos äldre konstnärer, bland annat i Köpenhamn från 16 års ålder. Mellan åren 1919 och 1928 bodde han i Paris och tog intryck av bland annat Aristide Maillol och Auguste Rodin, vilket framför allt märks i hans nakna flickgestalter.

Nils Möllerberg ingick tillsammans med Johan Johansson, Emil Johanson-Thor, Tora Vega Holmström och Ivar Johnsson i den sydsvenska modernist-gruppen De tolv, som var aktiv mellan 1924 och 1934 . Tillsammans med Bror Hjorth drev han en skulpturskola i Stockholm under några år på 1930-talet, där han också ingick i Färg och Form-gruppen.

I slutet av 1930-talet bjöd Statens konstråd tre konstnärer att inkomma med förslag till en konstärlig utsmyckning i form av en skulptur framför Kemiska institutionen i Lund. Möllerberg fick till slut uppdraget 1940 genom sitt förslag "Sigyn". Statyn föreställer Lokes hustru, Sigyn, som i sin skål fångar upp det drypande giftet. Leo Swane skriver i sin bok (se litteraturhänvisning sid 152): "Ett är säkert, denna stränga figur har en statuarisk kraft, en säkerhet i hela sin resning som leder tanken till stor antik konst."

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93