796
660114

Amalia Wilhelmina von Königsmarck

(Tyskland, 1663-1740)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
(Tyskland, 1663-1740)

Självporträtt med palett och penslar

Signerad Amalia Wilhelmina Königsmarck och daterad fecit A 1687. Duk 101 x 81,5 cm.

Tilläggslista

UTFÖRSELFÖRBUD.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Katrineborg, Södermanland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 453. (SPA 1925:1197)
Svenska Slott och Herresäten, ny samling, Cathrineborg Södermanland, Stockholm 1933, sid. 9.

Det aktuella katalognumret, det vackra självporträttet, är utfört av 1600-talskonstnären Amalia Wilhelmina von Königsmarck. Att en svensk målning av denna kvalité vid denna tid skulle vara utförd av en kvinna får anses ovanligt för att inte säga konsthistoriskt högintressant.
Vem var då denna Amalia Wilhelmina von Königsmarck? Allhems svenska konstnärslexikon låter oss veta följande:
Amalia (Emelie) Wilhelmina von Königsmarck föddes i Tyskland 1663 som dotter till rikstygmästaren samt generallöjtnanten greve Conrad Christoffer von Königsmarck och friherinnan Maria Christina Wrangel af Lindeberg. 1689 gifte hon sig med geheimerådet och generallöjtnanten, greve Carl Gustaf Lewenhaupt.
Den mycket korta notisen i Allhems ger även följande information:
"K. tillhörde hovdilettanterna i Ehrenstrahls skola, utförde bl.a. ett självporträtt (1688) och ett porträtt av Maria Aurora K. i miniatyr samt en målning i naturlig storlek av Katarina Ebba Horn af Åminne (1698; Gripsholm). Ett dubbelporträtt på Övedskloster, sannolikt föreställande Sophia Dorothea av Hannover och en okänd dam, tillskrives K. Representerad i museet i Linköping".
Informationen om konstnären är sålunda knapphändig. Dock finns ytterligare information om såväl Königsmarcks familjeliv samt konstnärliga produktion att finna i samlingarna på Östergötlands länsmuseum i Linköping. Museet har i sina samlingar de s.k."Königsmarckska tapeterna" och låter berätta följande: "De broderade s.k. Königsmarckska tapeterna på Östergötlands länsmuseum är sex stycken till antalet. De lär enligt familjetraditionen vara tillkomna mellan åren 1689-1694. Tapeterna broderades en gång i tiden, enligt familjetraditionen, för att hänga i matsalen på den Lewenhauptska släktgården Vinäs i Norra Tjust. Systrarna Amalia och Aurora von Königsmarck broderade tapeterna med hjälp av vänner och tjänare. Tapeterna är utförda i första hand med petit-points och korsstyngsbroderi. De är broderade på gles tuskaftad linneväv. Den sammanlagda ytan för de sex tapeterna är 34 m2. Beräknar man 10 timmar för en dm2 skulle det gå åt 34.000 arbetstimmar att brodera samtliga tapeter. Vad beträffar innehållet följer de för tiden populära traditionen inom tapetväveriet att i hela serier avbilda antika, historiska, religiösa eller allegoriska motiv. Tapeterna som alla har namn och enligt familjetraditionen handlar om händelser inom släkterna Königsmarck och Lewenhaupt, i vilken systern Amalia gifte in sig. Namnen på tapeterna är: Maskerad, Triumf, Allegori, Barndomen, Rikssalen samt Ålderdomen". Museets forskning kring tapeterna är högintressant i sammanhanget eftersom den öppnar dörrar för olika teorier och tolkningar kring katalognumret. Tapeterna, i sig, ger bevis dels på systrarna von Königsmarcks konstnärliga begåvning samt även deras förtrogenhet med 1600-talets bildidéer samt konstnärliga temata. I fallet med de samvetsgrant samt under lång tid framställda högkvalitativa tapeterna tycks inspirationen sprungit ur en önskan att framställa släktens (eller släkternas) historia i ett grandiost sammanhang kopplat till mytologiska såväl som historiska samt dåtida realpolitiska myter, berättelser samt händelser. Med denna kunskap i bagaget är det lättare att närma sig auktionens målning. Som alltid när informationen är knapphändig lämnas utrymme för spekulation och teorier. Klart framstår emellertid följande: Amalia von Königsmarck var skolad av självaste Ehrenstrahl, väl förtrogen med de dåtida konsthistoriska genrerna samt den karolinska erans bildidéer. Dessutom, om vi får tro tolkningen av tapeterna, var hon inte främmande för att använda konsten för att framställa sig själv samt familjen i grandiosa sammanhang där mytologi och metaforer utnyttjades till fullo.
I det aktuella porträttet kommer vi konstnären nära där hon med palett och penslar i handen är mitt i sitt skapande.