814
726852

Jonas Forsslund

(Sverige, 1754-1809)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Jonas Forsslund
(Sverige, 1754-1809)

"Beata Catharina Lovisa Cederström" (1771-1862)

Otydligt signerad Forslund. Pastell, oval 58,5 x 50 cm. Samtida bronserad ram.

Proveniens

Familjen Cederström,
Beatelunds, sedermera Rikstens fideikommiss, Södermanland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 153.

Gift med viceamiral Pehr Gustaf Lagerstråhle, 1765-1840.