815
726850

Jonas Forsslund, attributed to

(Sverige, 1754-1809)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
(Sverige, 1754-1809)

"Henrietta Elisabeth Cederström" (1770-1854)

Signerad Forslund. Pastell, oval 57,5 x 49,5 cm.

Proveniens

Familjen Cederström,
Beatelunds, sedermera Rikstens fideikommiss, Södermanland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 154-155.

Dotter till Claes Cederström. Död i Linköping. Gift 1793 med senare ärkebiskopen Carl Rosén, adlad och adopterad Rosén von Rosenstein.