816
726848

Jonas Forsslund, tillskriven

(Sverige, 1754-1809)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Jonas Forsslund, tillskriven
(Sverige, 1754-1809)

"Charlotta Ulrica Cederström" (1768-1833)

Pastell, oval 60 x 50 cm. Samtida bronserad ram.

Proveniens

Familjen Cederström,
Beatelunds, sedermera Rikstens fideikommiss, Södermanland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 154.

Charlotta Ulrica Cederström var gift med S Annerstedt.

Dotter till Claes Cederström. Död på Tuna. Gift med sekreteraren Samuel Annerstedt.

SPA 1942:223, enl etikett a tergo signerad J. Forsslund.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

216. Christer Strömholm, "Paris, 1962".
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
Budhistorik
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
Aktuellt bud:
105 000 SEK