817
790516

Carl Gustaf Pilo, hans ateljé

(Sverige, 1712-1792)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Carl Gustaf Pilo, hans ateljé
(Sverige, 1712-1792)

CARL GUSTAF PILO, hans ateljé, olja på duk

Kung Fredrik V (1723-1766) Uppfodrad duk 147 x 111,5 cm. Förgylld och bronserad ram.

Uppfodrad duk. Krackelyr. Ytsmuts. Gulnad fernissa. Skrapmärken längs ramkant. Synliga spår efter skarvad duk med synliga retuscher. Strödda retuscher.

Införselmoms

Konstnär