822
776577

Kilian Zoll

(Sverige, 1818-1860)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
14 200 - 19 000 EUR
16 300 - 21 700 USD
Klubbat pris
220 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Kilian Zoll
(Sverige, 1818-1860)

"Midsommardans i Rättvik"

Signerad KC Zoll och daterad 1855. Uppfodrad duk 96 x 122 cm.

Enligt Philibert Humbla "Kilian Zoll", 1932, utställd i Göteborg 1855.

Philibert Humbla, "Kilian Zoll 1818-1860", 1932, upptagen i katalogen över Zolls oljemålningar, kat nr 88. ("Midsommardans i Dalarna") (Såld i Amerika, okänd ägare)

Två skisser till denna komposition finns på Nationalmuseum, nr NMH 683/1940 i blyerts samt nr NM 2428 i olja på duk.

Konstnär

Kilian Zoll var en svensk bildkonstnär född i Hyllie, nära Malmö. Han studerade vid Konstakademierna i Stockholm och Köpenhamn, samt i Düsseldorf dit han reste tillsammans med Bengt Nordenberg och Marcus Larson, de tre tillhörde den så kallade Düsseldorfskolan. Zoll är känd för sina genremålningar, ofta föreställande äldre kvinnor och barn i en finstämd kolorit. Hans målningar återger folkliv i en nationalromantisk stil och hans figurer har en naiv charm. Under långa fotvandringar tecknade han flitigt av både landskap, städer, slott och herrgårdar och intresserade sig för de folkdräkter, som var på väg att försvinna ur bruk. Han genre- och allmogemålningar präglas av etnologisk detaljskärpa och fina människoskildringar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på Malmö Museum.