826C
776872

Johan Fredrik Martin

(Sverige, 1755-1816)
Johan Fredrik Martin, "Stockholm sedt ifrån Mälare sidan" (Utsigt af Stockholm tagen ifrån Långholmen), ur: "Svenska Vuer".

"Stockholm sedt ifrån Mälare sidan" (Utsigt af Stockholm tagen ifrån Långholmen), ur: "Svenska Vuer"

Akvarellerad konturetsning, I état av III (före all skrift), signerad. Bladstorlek 42,5 x 59 cm.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 890 - 2 360 EUR

1 940 - 2 420 USD

Klubbat pris:
16 000 SEK

Frölich 166.

Samlingen Svenska Vuer gavs ut år 1805. Färglagda exemplar av dessa vyer (avdrag från plåten före akvatintbehandling) är som regel något beskurna och försedda med en passeartout, på vilken konstnären antecknat titeln samt vanligen med signatur. (Frölich s. 224).

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver och skulptur
+46 (0)709 17 99 93