826C
776872

Johan Fredrik Martin

(Sverige, 1755-1816)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Johan Fredrik Martin
(Sverige, 1755-1816)

"Stockholm sedt ifrån Mälare sidan" (Utsigt af Stockholm tagen ifrån Långholmen), ur: "Svenska Vuer"

Akvarellerad konturetsning, I état av III (före all skrift), signerad. Bladstorlek 42,5 x 59 cm.

Frölich 166.

Samlingen Svenska Vuer gavs ut år 1805. Färglagda exemplar av dessa vyer (avdrag från plåten före akvatintbehandling) är som regel något beskurna och försedda med en passeartout, på vilken konstnären antecknat titeln samt vanligen med signatur. (Frölich s. 224).