880
757075

Samuel Dixon, tillskrivna

(Storbritannien, 1748-1769)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Samuel Dixon, tillskrivna
(Storbritannien, 1748-1769)

Gouacher med fåglar (4)

Reliefprägling, akvarell 29 x 39 cm vardera, svarta och förgyllda japaniserade ramar.

Proveniens

Enligt uppgift tidigare i samlingarna på Fånö slott, Enköping.
Därefter i arv till nuvarande ägare

Fyra årstiderna

Domherre, blåmes och äpplen tillägnad Countess Dowager Kildare.
Den duva, kolibri och en fjärilen Påfågelsöga tillägnad Lady Molesworth.
En blågul ara, en parv och i mitten en indisk rödstjärt, tillägnad Lady Castlecomer.
Papegojan med vitt huvud är tillägnad Grevinnan av Kildare.