881
721366

Fransk skola 1700-tal

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 850 - 5 810 EUR
5 540 - 6 650 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Fransk skola 1700-tal

FRANSK SKOLA 1700-TAL , två stycken, Gouacher. Ej signerade.

Ruinlandskap. 24 x 17 cm resp. 25 x 20 cm. Gustavianska krönta och förgyllda ramar.

Ej examinerade ur ram. Färgerna något bleknade. Ytsmuts. Obetydliga stänkmärken.

Proveniens

Carl Ulrik Palms samling (1864-1954)

Troligtvis utförda efter förlagor i olja av Hubert Robert (1733-1808) (Tempelbyggnaden) samt Claude Joseph Vernet (1714-1789) (Flodlandskapet).