916
796042

JOHAN HENRIK FLORENTZ ORTH (verksam i Göteborg 1730-1754), bägare, silver.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris

Dubbelslagen mästarstämpel. Delvis förgylld, konande med raka sidor, på räfflad fot. Dekor av vågband, på livet graverade lagerbladskvistar och initialer samt bild med stenbyggnad och datering 1732 under grevlig krona. Höjd 18 cm, vikt 350 gram.

Förgyllningen med slitage.

Möjligen tillhör initialerna Jacob Sahlgren (1685-1736) och Birgitta Ekmarck (1694-1771). Bilden med stenfasaden samt dateringen är möjligen ett minne utav grundandet av Göteborgs första sockerbruk som kom i drift 1732. Ett sockerbruk som makarna Sahlgren ledde med stor framgång under en tid då Göteborg kokade av handelsrörelse inte minst genom det Ostindiska Kompaniet. Under samma tid utvecklas och populariseras kaffe- och tedrickandet vilket gjorde att efterfrågan på socker snart översteg produktionen. Lyckosamt nog hade Sahlgren i ett tidigt skede, med inrådan av Jonas Alströmer, ansökt om och erhållit ett monopol på sockertillverkning i Göteborgsregionen under de första 25 åren.