939
788003

BERNT ERLANDSSON, Kristianstad 1909, terrin med lock och fat, silver, rokoko-stil.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 490 - 3 920 EUR
3 650 - 4 110 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Oval, svängd form, på fyra svängda gjutna och ciselerade bladfötter. Bladformade handtag. På locket stor fruktknopp i bladrosett. Längd 38 cm, total vikt 2.958 gram.

Obetydligt slitage.

Jfr. Terrin av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1762 (Svenskt Silversmide del II, pl. 571), vilken utgjort modell för denna och ytterligare ett par terriner stämplade på 1700-talet. Om Ronanders terrin skriver Gustaf Munthe i Svenskt Silversmide del II, sid. 221, "Den skulle kunna betecknas som höjdpunkten av vad svenska rokokoterrinerna uppnått. Ronanders terrin är uppbyggd på höjden. Den är verkligen hög, men denna höjdbetoning understrykes på ett ytterligt kraftigt sätt av den vågrörelse, som böljar uppåt från bladfötterna och genom handtagen och även rör sig framåt i vågplanet i det att skålens brädd och lockets profilering givits en vågig kontur. Därtill kommer att denna starka rokokokaraktär uppnåtts utan att terrinen på något sätt förfallit till att bli en ytlig dekorationspjäs. Formen är i alla avseenden riktig och ändamålsenlig.".