13
840727

Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 420 - 6 180 EUR
4 700 - 6 580 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)

"Sjöman".

Osignerad. Utförd 1916-17. Akvarell, täckvitt och tusch på papper 24,5 x 16 cm.

Proveniens

Tidigare i professorskan Anna Sjögrens samlingar, Saltsjöbaden.
Galerie Bel'Art, Stockholm.
Privat samling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "GAN. GÖSTA ADRIAN-NILSSON. Retrospektivt", 29 mars - 27 april 1958, kat nr 201.
Riksförbundet för bildande konst, utställning 297, "GAN. Gösta Adrian-Nilsson. 1884-1965. Minnesutställning", maj 1967, kat nr 31.
Riksutställningar, "Fyra temperament", 1978-80, kat nr 8.

Konstnär

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?