32
837556
Olle Olsson-Hagalund
(1904-1972)

Grannflickan

Signerad Olle Olsson Hagalund. Utförd på 1940-talet. Duk 62 x 50 cm.

Utropspris:

300 000 - 350 000 SEK

30 928 - 36 082 EUR

Klubbat pris:
Övrigt

I bakgrunden på målningen syns ett grafiskt blad av Maurice Utrillo, som fanns i Olle Olsson Hagalunds hem. Det fanns inte många verk av andra konstnärer så han måste ha känt en speciell tillhörighet med just Utrillo.

Vi tackar Lena Olsson-Petrén för denna information.

Kontakta specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)70 778 35 71