33
837584

Vera Nilsson

(Sverige, 1888-1979)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Vera Nilsson
(Sverige, 1888-1979)

"Ute och inne/Lillan på verandan"

Signerad V.N. och daterad Onsala 1923. Duk 73 x 95 cm. A tergo kolteckning.

Proveniens

Intendent Sixten Strömbom.

Retrospektiv utställning, 1975, kat nr 34.
Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 37.
Moderna museet, Stockholm, "I förvillelsens tid - kring Vera Nilssons skissböcker", 13/10 2001 - 6/1 2002.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, 2014.

Moderna museet, Stockholm, "I förvillelsens tid - kring Vera Nilssons skissböcker", 13/10 2001 - 6/1 2002, avb sid 14 i utställningskatalog.

Etiketter på spännramen med texten: "Sixten Strömbom - Jag skulle vara väldigt glad åt att du ville låta tavlan ha kvar sin enkla slå och få slippa sin guldram. Det blir så mycket renare då. Vera"

Ramen från intendent Sixten Strömbom medföljer.

"Vera Nilsson kom tidigt att associeras med hemmets sfär och mot sin vilja blev hon känd som "barnmålare" för den stora publiken. 1931 konstaterade Erik Blomberg i Konstrevy att hon flyttat ut barnet ur "det ombonade rummet, ut i den bistra verkligheten". Naturligtvis berättar denna observation lika mycket om Vera Nilssons verk som om den tid Blomberg levde i. Den samtida psykologin hade gett nya insikter om barnets värld. Alva och Gunnar Myrdal manifesterade sin syn på såväl befolkningsfrågan som barnuppfostran och pedagogik. Under 1930-talet betraktades barnet som symbol för framtiden och blev föremål för hela den sociala ingenjörskonstens uppmärksamhet. Barnet representerade det oförstörda livet men också möjligheten att fostra en modern samhällsmedborgare. Vera Nilsson skildrade barn som var fullt upptagna med att vara barn, och skapade bilder långt från schablonbilden. Barnen på hennes målningar är små gestalter som alltid berättar något om hur det är att vara människa." Moderna museet, Stockholm, "I förvillelsens tid - kring Vera Nilssons skissböcker", 13/10 2001 - 6/1 2002, sid 15.

Konstnär