21
855768
Maria Friberg
(Född 1966)

"Still lives #3 edition", 2005/2012

Signerad Maria Friberg och daterad 2014 och numrerad AP 2/5 a tergo. C-print, laminat, trä 47,8 x 70 cm. Upplaga 25 + 5 AP.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

4 090 - 5 112 EUR

Klubbat pris:
66 000 SEK
Proveniens

Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare.

Maria Friberg m.fl, "Maria Friberg", 2005, avbildad helsida bild 2.
Maria Friberg m.fl, "Maria Friberg", 2008, avbildad helsida bild 23.

Övrigt

Detta motiv finns även i storleken 170 x 248 cm med en upplaga på 6 + 2 AP.

Likt ett foster i moderlivet ligger mannen tryggt omsluten bland ålderdomliga böcker i skinnband. Maria Friberg har sedan nittiotalet bjudit sin allt större publik på gåtfulla, starka och befriande fantasifulla bilder där hon iscensatt män. "Still lives #3" visades första gången på Armory show i New York, en av världens största konstmässor med tusentals objekt till salu och gallerister och samlare i rörelse under ett par hektiska dagar. Det året hände något oväntat. Friberg var där med sin gallerist och plötsligt fann de sig omgivna och uppvaktade av horder av besökare som kommit för att se just det här fotografiet som de hört folk prata om: Mannen, böckerna. Bilden återgavs i New York Times och till och med chefen för MoMA var en av många som inte ville missa chansen att samtala med konstnären bakom de omtalade fotografiet.