23
846506

Per Wizén

(Sverige, Född 1966)
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
4 410 - 4 850 EUR
4 600 - 5 060 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Per Wizén
(Sverige, Född 1966)

"Spiralling #3" och "Spiralling #4", 2006-2008

Signerade Per Wizén och numrerade 3/5 a tergo. Diptyk. Cibachrome monterade på glas och ramade, bildyta 35 x 49,5 cm. Total upplaga 5 + 2 AP.

Proveniens

Stene Projects, Stockholm.

Per Wizén är just nu aktuell med utställningen "Subterranean, analogue collage, photogravure" som visas på Cecilia Hillström Gallery i Stockholm 17 november- 17 december.

Så här skrev Lena Karlsson om Wizéns serie "Spiralling" 2008:

"Bilderna är transformationer av Antonello da Messinas religiösa målningar från 1400-talet. Att det rör sig om collage av reproduktioner är svårt att urskilja med blotta ögat. En bild skiljer sig från de övriga. I motsats till dem som föreställer huvudlösa kroppar framträder här ett ansikte. Liksom en symbol för det ansiktslösa våldet är bödeln undanglidande till sin karaktär. Om det överhuvudtaget finns någon bakom huvan, masken, är tveksamt. Tanken på aztekernas sedvänja där bödeln efter förrättat människooffer iklädde sig offrets hud får gränsdragningen mellan förövare och offer att luckras upp. För Per Wizéns djupdykning i människans våldsamma historia är inte en uppvisning i några entydiga våldsexcesser. Istället ger de uttryck för ett ambivalent känslospektrum där skillnaden mellan gott och ont, aggressivitet och kärlek, är långt ifrån självklar. Förutom att bildsviten dessutom kan sättas i relation till eskalerande konflikthärdars våldsspiral i nutid går det att anlägga ett mer existentiellt perspektiv på den. Konsten blir då som en metafor för livet självt. Ömsom en plågsam njutning, ömsom en njutbar plåga."

ur Karlssons recension av Per Wizéns utställning på Galleri Ping-Pong i Malmö 2008.