37
848312
Herb Ritts
(1952-2002)

"Mask", Hollywood 1989

Signerad Herb Ritts och numrerad 16/25 a tergo. Stansad signatur Herb Ritts samt copyright. Gelatinsilverfotografi, bildyta 47 x 38 cm. Bladstorlek 50,4 x 40,3 cm.

Utropspris:

100 000 - 120 000 SEK

10 225 - 12 270 EUR

Klubbat pris:
100 000 SEK
Proveniens

Privatsamling, Sverige.

Motivet visades på Fondation Cartier pour L'Art Contemporain Paris, "Herb Ritts", 1999.

Herb Ritts, "Work - Museum of Fine Art Boston, Boston", 1996, avbildad.
Herb Ritts och Patrick Roegiers, "Herb Ritts", 1999, utställningskatalog Fondation Cartier pour L'Art Contemporain Paris, 1999, avbildad.

Övrigt

Herb Ritts bilder visas just nu i en utställning på Hamiltons Gallery i London. "HERB RITTS: SUPER",
25 november 2016 - 27 januari 2017.