36
841968

Denise Grünstein

(Finland/Sverige, 1950-2023)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Denise Grünstein
(Finland/Sverige, 1950-2023)

"Red Cardinal", 2015

Signerad Denise Grünstein och numrerad AP 1/3 a tergo. Total upplaga 12 + 3 AP. C-print monterad på aluminium, bildyta 44,5 x 55,5 cm. Ur serien "1866".

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare.

Motivet utställt på Nationalmuseum/Konstakademien, Stockholm, "1866", 19 februari – 3 maj 2015.

"När Nationalmuseums museibyggnad var tömd på såväl konst som kontorsinredning inför renoveringen, fick Denise Grünstein i början av 2014 möjlighet att göra ett konstprojekt i det tomma huset. Det blev bildsviten 1866 som syftar på museets invigningsår. Men bilderna går egentligen inte att fixera i tiden, det går inte med bestämdhet att säga om de hör till historien, nuet eller framtiden. Som konstnär spelar Denise Grünstein medvetet på dessa tvetydigheter och låter betraktarna färdas mellan två poler, som aldrig går att nå och som är varandras motsatser – det förgångna och framtiden. I 1866 återkommer hon till olika teman som hon tidigare arbetat med där de tomma museirummen får fungera som fond till hennes bildvärld."

Nationalmuseum