827691

61. ERNST BILLGREN, "Rida ranka".

Signerad EB. Utförd 2010. Olja på pannå och glas 122 x 117 cm inklusive mosaikram.

Följerätt
Ja
Proveniens

Galerie Anhava, Helsingfors.

Utropspris
160 000 - 180 000 SEK/16 359 - 18 404 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
184 875 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Galerie Anhava, Helsingfors, ”Ernst Billgren – Förbättrad finsk konsthistoria”, 6 maj – 30 juli 2010.

Galerie Anhava; ”Ernst Billgren – Förbättrad finsk konsthistoria”, 2010, utställningskatalog, avbildad sid 41.

Övrigt

2010 visade Galerie Anhava tillsammans med konstmuseet Ateneum utställningen ”Ernst Billgren – Förbättrad finsk konsthistoria” där Billgren visade sina egna versioner av verk från främst finländsk guldålder ur Ateneums samlingar.

Nedan följer ett utdrag från Galerie Anhavas pressrelease:
"Some of the pieces are very similar to the originals, while others contain only hints of them. The composition may be similar, although the theme has changed – of course for the better. The colours of the works create their own Billgren reality, and all of us who believe our eyes are mystics. Von Wright's classic birds can turn into clumsy wooden dummies, or his wood grouse can become a vintage American automobile, and Hugo Simberg's Wounded Angel remains as touching as ever.

The works are painted with skill, airily and wonderfully, as only Billgren knows how."

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist samtida konst, fotografi

+46 8-614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Bli kund