61
827691
Ernst Billgren
(Född 1957)

"Rida ranka"

Signerad EB. Utförd 2010. Olja på pannå och glas 122 x 117 cm inklusive mosaikram.

Utropspris:

160 000 - 180 000 SEK

16 360 - 18 405 EUR

Klubbat pris:
145 000 SEK
Proveniens

Galerie Anhava, Helsingfors.

Galerie Anhava, Helsingfors, ”Ernst Billgren – Förbättrad finsk konsthistoria”, 6 maj – 30 juli 2010.

Galerie Anhava; ”Ernst Billgren – Förbättrad finsk konsthistoria”, 2010, utställningskatalog, avbildad sid 41.

Övrigt

2010 visade Galerie Anhava tillsammans med konstmuseet Ateneum utställningen ”Ernst Billgren – Förbättrad finsk konsthistoria” där Billgren visade sina egna versioner av verk från främst finländsk guldålder ur Ateneums samlingar.

Nedan följer ett utdrag från Galerie Anhavas pressrelease:
"Some of the pieces are very similar to the originals, while others contain only hints of them. The composition may be similar, although the theme has changed – of course for the better. The colours of the works create their own Billgren reality, and all of us who believe our eyes are mystics. Von Wright's classic birds can turn into clumsy wooden dummies, or his wood grouse can become a vintage American automobile, and Hugo Simberg's Wounded Angel remains as touching as ever.

The works are painted with skill, airily and wonderfully, as only Billgren knows how."

Kontakta specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57