68
836900

Julian Opie

(Storbritannien, Född 1958)
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
10 600 - 12 400 EUR
11 100 - 12 900 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Julian Opie
(Storbritannien, Född 1958)

"Natasha, Schoolgirl 2"

Signerad Julian Opie a tergo. Utförd år 2000. Vinyl på panel 88.7 cm x 72.5 cm.

Proveniens

Wetterling Gallery, Stockholm.
Inköpt 2002 av nuvarande ägare.

Wetterling Gallery, Stockholm, "Julian Opie", 8 december 2001 - 15 februari 2002.

Lisson Gallery, London, "Julian Opie, Sculptures, Films, Paintings", 2001, utställningskatalog, avbildad på omslag samt sid 22.

Med förenkling som signum i både färg och form är Julian Opies målningar direkt igenkännbara. Den brittiske konstnären slog igenom på 1980-talet och har sedan dess renodlat sitt konstnärliga språk. Inspirerad av popkonst, minimalism, klassisk porträttkonst och japanska träsnitt har Opie framförallt arbetat med porträtt och i det minimalistiska uttrycket på ett lysande sätt fångat den enskilda personens karaktärsdrag.
Julian Opie är ständigt aktuell och under 2016 har han haft separatutställningar i Genéve, Wien, Berlin och Tokyo. Han finns representerad i flera betydelsefulla samlingar bland annat Museum of Modern Art, New York, National Portrait Gallery, London, Stedelijk Museum, Amsterdam och Tate Collection, London.