69
855764

Matthias van Arkel

(Sverige, Född 1967)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 480 - 9 360 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Matthias van Arkel
(Sverige, Född 1967)

"Untitled, 2011"

Signerad MVA. Platina silikongummi 110 x 116 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare.

Galleri Andersson/Sandström, Umeå, "Matthias van Arkel", 28 april – 20 maj 2011.

Matthias van Arkel, Magnus Bons m.fl, "Matthias van Arkel", 2013, avbildad helsida sid 7 samt avbildad sid 9.