99
789806

Sandro Chia

(Italien, Född 1946)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Sandro Chia
(Italien, Född 1946)

Utan titel

Signerad Chia och daterad 88 och numrerad 4/4. Gjutarstämpel "Fonderia d'Arte M Del Chiaro Pietrasanta Italy". Patinerad brons. Höjd 115, bredd 41 cm. Bas i metall höjd 64, bredd 41, djup 37 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare.

Sandro Chia ingick i den generation av italienska konstnärer som på 1970-talet valde att söka sig bort från den minimalistiska och konceptuella estetiken som var dominerande för den tiden. Som en reaktion på den marginaliserade roll det figurativa uttrycket hade fått växte en ny form av expressionism fram inom måleri och skulptur. I Italien kom denna neoexpressionism att gå under namnet Transavantguardia ('bortom avantgardet') och hade som mål att återinföra fantasin, berättandet och myterna inom konsten. Sandro Chia blev en ledande representant för denna nya rörelse och ingick tillsammans med Francesco Clemente och Enzo Cucchi i "de tre C:na" som kom att dominera den italienska samtidskonsten under 1900-talets slut.

Sandro Chias målningar och skulpturer karaktäriseras av ett djupt personligt uttryck samtidigt som den ofta innehåller referenser från konsthistorien. Inte bara förekommer ekon från den italienska renässansen som han växte upp med i sin hemstad Florens, utan även från futurismen och den antika skulpturtraditionen. Huvudpersonerna i hans kompositioner är ofta manliga figurer hämtade från mytologin och genomsyrade av en känslostark symbolism.

Konstnär

Sandro Chia, italiensk målare och skulptör. Utbildad vid Accademia di Belle Arte i Florens. Chia var en frontfigur inom det italienska figurativa måleriet. Han tillhörde Transvanguardia-rörelsen,som stod för en mytologisk konceptuell konst. På 1980-talet bedömdes han som nyexpressionist, medan hans nuvarande arbeten har utvecklats till ett slags expressionistisk klassicismen. Han använder vibrerande, färgade, slingrande penseldrag, som påminner om de dynamiska italienska futuristerna. Samtidigt visar han släktskap med de gåtfulla allegorierna från 1600-talet. Chia lånar ganska fritt från konsthistoriens föregångare. Fastän han använder sig av den klassiska ikonografin, så omtolkar han och uppdaterar mytologin på sitt sätt.