111
849716

MATTA, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, 340,5 x 231,5 cm, signerad AB MMF

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941.

Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, senare fransar.