112
859090

MATTA, "Tusenskönan med blått" ("Bellis"), flossa, 248,5 x 176 cm, signerad AB MMF

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941. (Ovanlig).

Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, smärre malskador och skador, obetydliga hål. En skadad kortsida, en kortsida med obetydliga skador, ställvis skadade fransar, många saknas.