(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941. (Ovanlig).
Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, smärre malskador och skador, obetydliga hål. En skadad kortsida, en kortsida med obetydliga skador, ställvis skadade fransar, många saknas.